Chcemy, żeby Polska była europejskim liderem w technologii 5G – powiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska, inicjatorka Porozumienia na rzecz Strategii 5G dla Polski. W czwartek w resorcie cyfryzacji podpisano dokument o współpracy na rzecz wdrożenia sieci piątej generacji.

Chodzi o nawiązanie współpracy pomiędzy państwem, jednostkami naukowymi i przedsiębiorcami. Wśród sygnatariuszy porozumienia, które – jak podkreślała szefowa resortu cyfryzacji – ma charakter otwarty – są Ministerstwo Cyfryzacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej, techniczne instytucje naukowe i firmy z branży – przedstawiciele operatorów, dostawców infrastruktury, sprzętu i rozwiązań w zakresie telekomunikacji.

Sygnatariusze zobowiązali się do dołożenia starań w celu stworzenia dokumentu wyznaczającego kierunek realizacji budowy sieci 5G w Polsce. Jak zapowiedziała Streżyńska, w najbliższym czasie resort planuje zaprosić do niego przedstawicieli władz samorządowych. Streżyńska podkreślała, że technologia 5G ma stać się w Polsce powszechna i być udziałem wszystkich Polaków, a nie tylko mieszkańców wielkich miast.

Sieć 5G to kolejny etap w rozwoju sieci telekomunikacyjnych. Pozwoli na wymianę danych znacznie szybszą, bardziej stabilną i uwzględniającą więcej urządzeń. W sieci 5G będą funkcjonowały nie tylko telefony, tablety i komputery, ale domy, samochody i niezliczone inne urządzenia w przestrzeni publicznej, które współpracując ze sobą będą przekształcać całe sektory gospodarki – od transportu i energii po edukację, opiekę zdrowotną i produkcję.

„Liczę, że wypracowane w ramach porozumienia kluczowe kierunki pozwolą do końca br. stworzyć rządową strategię 5G dla Polski – powiedziała Streżyńska. „To co chcemy zrobić jak osiągnąć liderowanie grupie krajów, które doceniły tę technologię. W jaki sposób, technologię 5G, – która jest tylko technologią łączności – połączyć z innymi ważnymi strategiami państwa, cyfryzacją jako taką, ale też ze Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju, która przenika całą gospodarkę i ma bardzo silny aspekt innowacyjny” – dodała.

Według jej zapowiedzi strategia powinna powstać w ciągu najbliższego pół roku. Sama technologia, miałaby zacząć funkcjonować Polsce w 2023 r. choć – jak dodała – „mamy nadzieję, że spełnimy oczekiwania Komisji Europejskiej, która mówiła o 2022 r. a nawet 2020 r.

„Warto może zainwestować specjalne siły i środki w to, by przyspieszyć rozwój tej sieci (5G) nie szczędząc również inwestycji finansowych, bo zwrot może być wielokrotnie większy” – powiedziała Streżyńska.

Szefowa resortu podkreśliła, że 5G to nowe możliwości dla konsumentów i przedsiębiorców, nowe modele biznesowe i rozwiązania, których dziś nie jesteśmy jeszcze w stanie precyzyjnie opisać.

„Dlatego tak wiele krajów na całym świecie patrzy na wdrożenie 5G nie jako na nową platformę technologiczną, ale jako na platformę rozwoju gospodarczego – mówi Anna Streżyńska. – Chcemy, żeby technologia 5G była trampoliną, która pozwoli naszej gospodarce wybić się na wyższy poziom. To wielka szansa dla Polski – dodała.

PAP – Nauka w Polsce

Inne artykuły PAP [ZOBACZ TUTAJ]
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Źródło fot. www. pixabay.com