Open Source to swobodny dostęp do oprogramowania dla wszystkich jego użytkowników. Dzięki temu mają oni prawo do legalnego i darmowego korzystania, kopiowania i rozpowszechniania istniejącego systemu.

Udostępniony, otwarty kod programistyczny daje również możliwości modyfikacji i ulepszania istniejącego oprogramowania, co jest korzystne dla obu stron. A udział użytkowników we wsparciu, rozbudowie i naprawianiu błędów projektu skutkuje lepszym produktem. Dlatego oprogramowanie o otwartym kodzie (open source) zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród użytkowników biznesowych. Podsumowując, oto pięć korzyści wynikających z używania Open Source:

 1. Bezpieczeństwo i przejrzystość

  Dzięki temu, że kody źródłowe jądra Linuxa lub Androida są znane, użytkownicy mogą dużo szybciej wychwycić i naprawić błędy. Normalnie w przypadku produktów firmy Microsoft potrafi zająć to tygodnie. Dodatkowo w sytuacji otwartego kodu przedsiębiorca może mieć pewność bezpieczeństwa danych. Dostawca oprogramowania z zamkniętym kodem może zapewniać o bezpieczeństwie, ale tak naprawdę nikt nie jest w stanie tego sprawdzić, pozostaje to jedynie kwestią wiary.

 1. Jakość

  Ponieważ użytkownik ma wpływ na kształt oprogramowania, jest ono na bieżąco ulepszane i modyfikowane.  To sprawia, że otwarte oprogramowanie rozwija się w bardzo szybkim tempie. Powstały w taki sposób produkt zyskuje na jakości. 

 1. Przystosowalność

  Użytkownik biznesowy może wziąć część oprogramowania i dopasować je do własnych potrzeb. W przypadku wolnego oprogramowania jest to tylko kwestia dodania potrzebnych funkcji. Lepsze dopasowanie techniczne jest najważniejszym powodem, dla którego przedsiębiorstwa korzystają z otwartego oprogramowania.

 1. Wolność

  Biznes może uwolnić się od pozostawania na łasce dostawców oprogramowania, ich wizji, wymagań i ograniczeń co do sposobu wykorzystania zakupionych produktów. Użytkownicy systemu Open Source mają prawo podejmować własne decyzje, a dodatkowo korzystać mogą z darmowej pomocy licznej społeczność użytkowników i programistów z całego świata.

 1. Elastyczność

  W sytuacji używania oprogramowania takich korporacji jak Microsoft, dostawca może w nieskończoność wymagać ulepszania sprzętu komputerowego. Otwarte oprogramowanie zwykle ma mniejsze wymagania, dlatego może być używane również w przypadku starszych modeli. To przedsiębiorca decyduje o wymianie sprzętu.

Inne publikacje tego autora

Źródło fot. www.pexels.com