Serwis internetowy, w którym zainteresowane firmy i inwestorzy mogą w łatwy sposób przeglądać i kupować dostępne wynalazki i wyniki badań naukowych, udostępnił Ośrodek Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wszystkie prezentowane tam pozycje objęte są ochroną patentową.

Na stronie internetowej Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii udostępniono listę wybranych wynalazków, które w ostatnich latach powstały na Uniwersytecie Warszawskim.

Celem utworzenia serwisu jest skrócenie czasu, jakiego potrzeba, by opracowane wynalazki ujrzały światło dzienne w postaci produktów i rozwiązań dostępnych na rynku.

„Przez ostatnie lata na Uniwersytecie Warszawskim przybyło sporo własności intelektualnej z różnych dziedzin i dyscyplin naukowych. Większość z prezentowanych na nowo utworzonej giełdzie wynalazków cechuje wysoka specyfika, przez co mogą one zainteresować firmy działające w niszach lub te o wyrafinowanych potrzebach. Tego typu rozwiązania trudno w łatwy sposób odnaleźć w gąszczu serwisów internetowych polskich uczelni, ośrodków naukowych i badawczych. Dlatego stworzyliśmy platformę, na której w uniwersalnej formule sklepu internetowego w przejrzysty sposób prezentujemy wszystkie dostępne patenty” – wyjaśnia Robert Dwiliński, dyrektor Ośrodka Transferu Technologii UW, cytowany w przesłanej PAP informacji prasowej.

Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii wspiera naukowców w komercjalizacji ich odkryć, pomagając jednocześnie przedsiębiorcom docierać do zespołów naukowych, które mogą pomóc w rozwoju biznesu. Giełda patentów utworzona została na wzór podobnych giełd utrzymywanych przez duże zachodnie uniwersytety, ma być jednym z narzędzi realizacji tej misji.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Źródło fot. www. pexels.com