• Nigdy nie jest za późno, żeby realizować swoje pomysły
 • Pasja i skuteczność są kluczem do zbudowania dobrego biznesu
 • Biznes to ludzie i relacje, ważne jest z kim i dla kogo to robisz
 • Pracuj mądrze, liczy się efekt jaki uzyskałeś, a nie ciężka praca
 • Obierz cel i kierunek, w którym chcesz zmierzać

„Panie Andrzeju, ma Pan już swoje lata. W związku z tym na pewno przyszły Panu do głowy jakieś pomysły, których ze względu na swój wiek już Pan nie zrealizuje. Ja natomiast jestem młodym, ambitnym studentem, przed którym stoi całe życie i który jeszcze wiele może dokonać. W związku z tym mam propozycję: jeżeli opisze mi Pan swoje niezrealizowane pomysły biznesowe, ja z chęcią z nich skorzystam i nie będzie miał Pan poczucia, że przyszły Panu do głowy na próżno”.

E-maila mniej więcej takiej treści dostałem kiedyś od jednego ze słuchaczy moich cotygodniowych audycji. Nie wiedziałem, czy śmiać się czy obrazić, więc wybrałem potraktowanie tego serio. Ten młody sympatyczny człowiek napisał coś, z czym stanowczo się nie zgadzam.

Nie chodzi o to, że nie jestem młody i ambitny 🙂 Ale o podejście do tworzenia biznesu. Jedno z podejść mówi: Idź za pieniędzmi. Znajdź niszę, dochodowy biznes, dobrze płatną pracę w korporacji. Co w tym złego? Nic, jeżeli pozostaje to w zgodzie z twoimi najgłębszymi życiowymi zainteresowaniami. Inaczej możesz mieć (w najlepszym wypadku) dużo pieniędzy i jeszcze więcej frustracji. Realizacja czyichś pomysłów na życie – o czym dosłownie pisał ten młody człowiek – do tego właśnie prowadzi. Natomiast odmienne podejście jest następujące: Znajdź to, co najbardziej w życiu kochasz robić i zbuduj na tym swój biznes. Wtedy masz satysfakcję, rozwijasz swój największy potencjał oraz przy okazji zarabiasz 🙂 Osobiście jestem fanem życia ze swojej pasji. Gdziekolwiek mam możliwość, zachęcam, inspiruję i pokazuję, jak przejść od pasji do biznesu.

Potrzebne do tego są trzy kroki.
 1. ODKRYJ SWOJĄ PASJĘ

„Ale co to jest ta życiowa pasja?” – często jestem o to pytany. „To czynność, którą lubisz wykonywać” – odpowiadam zwykle. „I to wszystko?” – pada kolejne pytanie. „Prawie – odpowiadam. – Ponieważ oprócz tego, że lubisz daną czynność wykonywać, ważna jest jeszcze twoja skuteczność, czyli za pasją stoją konkretne osiągnięcia. Oczywiście nie muszą one wystąpić od razu, ale w miarę jak rozwijasz swoją pasję, powinny się pojawiać”. A jeżeli się nie wyłaniają? Wtedy oznacza to, że odkryłeś swoje hobby, czyli zajęcie, które sprawia ci satysfakcję, ale nie przynosi korzyści innym. Ułożyłem to w dwa proste równania:

POZYTYWNE EMOCJE + SKUTECZNOŚĆ = PASJA
POZYTYWNE EMOCJE – SKUTECZNOŚĆ = HOBBY

To jest dokładnie ten powód, dla którego możesz na pasji zbudować biznes, ponieważ działanie z pasją nie tylko sprawia ci satysfakcję, ale także skutecznie służy innym.

W praktyczny sposób możemy odkryć swoją pasję na kilka sposobów:
 • Analizujemy swoją przeszłość. Zastanów się jakie czynności najbardziej lubiłeś wykonywać oraz byłeś w nich skuteczny
 • Zastanawiamy się nad swoją teraźniejszością. W typowym dla siebie tygodniu pracy zapisuj każdą czynność, której wykonywanie sprawia ci satysfakcję a po tygodniu przyjrzyj się swoim zapiskom.
 • Myśl o swojej przyszłości. Gdybyś miał gwarancję powodzenia, to czym zajmowałbyś się w życiu?
 • Wykonaj profesjonalny test zawodowy. Wartość testu leży w dużej mierze, w konsultacji, którą wykonasz z osobą, która jest konsultantem, doradcą zawodowym, coachem kariery itp.
 • Porozmawiaj z doświadczonym człowiekiem. Biblia mówi, że gdzie wielu doradców, tam udają się zamysły. Warto rozmawiać z doświadczonymi, mądrymi i życzliwymi ludźmi, którzy są gotowi powiedzieć nam prawdę z miłością z miłością.
 1. ROZWIJAJ SWOJĄ PASJĘ

„Teraz, kiedy już znam swoją pasję, pokaż mi, jak mam na niej zarabiać”. To zdanie słyszę często. Zwykle odpowiadam: „To za wcześnie. Najpierw stań się bardzo dobry w tym, co kochasz. Wtedy będziesz mógł zarabiać – gdy wniesiesz wartość w życie ludzi”. Jestem fanem zdania: „Bogactwo to nagroda od społeczeństwa za to, że mu się dobrze służy”. Im będziesz lepszy, im więcej wartości będziesz wnosił w życie ludzi, tym więcej będziesz zarabiał. Oczywiście można stać się bogatym też w inny sposób, ale ta książka nie opowiada o takich metodach.

Podczas rozwoju życiowej pasji musimy rozwijać jakość i ilość naszych działań. Na temat rozwoju jakości życiowej pasji człowieka wspaniale wypowiedział się dr M. Luther King junior: „Jeżeli człowiek jest powołany, aby zamiatać ulice, powinien zamiatać ulice na tym samym poziomie co Michał Anioł, gdy malował, czy Ludwig van Beethoven, gdy komponował muzykę. Powinien zamiatać ulice tak dobrze, aby wszyscy gospodarze nieba i ziemi zatrzymywali się i mówili: Tutaj mieszka zamiatacz, który dobrze wykonuje swoją pracę”. Rozwój ilości działań podczas rozwijania życiowej pasji bardzo obrazowo opisał Arnold Schwarzenegger: „W życiu wszystko sprowadza się do ilości powtórzeń. Jeżeli chcesz zostać dobrym narciarzem, musisz jak najczęściej przebywać na stoku. Jeśli grasz w szachy, musisz rozegrać dziesiątki tysięcy partii. Na planie filmowym jedynie powtórki gwarantują, że twoja gra będzie spójna”.

Rozwój pasji następuje przez trzy elementy

Odwołam się do bardzo prostej definicji wiedzy, zaczerpniętej z Wikipedii – wiedza jest tu zdefiniowana jako „ogół wiarygodnych informacji o rzeczywistości wraz z umiejętnością ich wykorzystania”.

 1. Jak więc być człowiekiem, który zdobywa informacje, na podstawie których działa?

Zacznij od postawienia sobie kilku pytań:

 • Co chcę osiągnąć?
 • Jakiej wiedzy potrzebuję?
 • Gdzie mogę ją zdobyć?
 • Jak mogę wykorzystać zdobytą wiedzę?
 • Kiedy zacznę?
 1. Ludzie.

Słyszałeś na pewno powiedzenie: „Nieważne, co wiesz, ważne, kogo znasz”. Jeżeli chodzi o biznes, to chyba nie ma nic ważniejszego. Kiedyś współprowadziłem szkolenie z człowiekiem, który jest właścicielem kilku biznesów i kilkudziesięciu nieruchomości. W czasie szkolenia poprosił uczestników, aby dokończyli takie równanie:

BIZNES = …

Podawano różne odpowiedzi. Na zakończenie mój współprowadzący powiedział: „A dla mnie BIZNES = RELACJE. Biznes robisz z ludźmi i dla ludzi”. Można więc dopowiedzieć: „Nieważnie, co wiesz, ważne, kogo znasz i kto zna ciebie”.

Jeżeli chcesz się rozwijać w swojej pasji, odpowiedz sobie na kilka pytań:
 • Kim są ludzie, od których możesz się uczyć?
 • Jak możesz nawiązać z nimi relacje?
 • Kim są ludzie, którzy robią to co ty – na twoim poziomie?
 • Jak możesz z nimi nawiązać relacje?
 • Gdzie znajdują się całe środowiska twoich potencjalnych klientów?
 • Kto może wprowadzić cię w te środowiska?
 • Komu i w jaki sposób możesz pomóc?
 1. Działanie.

„Pracuj mądrzej, a nie ciężej” – to jedno z moich ulubionych zdań dotyczących pracy. Lubię i umiem ciężko pracować, ale wiem, że trzeba to robić w mądry sposób. Chodzi przecież o efekt, a nie tylko o ciężko przepracowany czas. To jedna z najbardziej niezrozumianych przez ludzi spraw – nie liczą się dobre chęci, włożony wysiłek, ale efekt, jaki uzyskałeś. Jeżeli możesz go osiągnąć bez ciężkiej pracy – wspaniale, ale nie zdarza się to zbyt często. Jeśli natomiast twoja praca jest twoją pasją, pojęcie „ciężka praca” zmienia swoje znaczenie. Lubię ciężko pracować, ponieważ… sprawia mi to przyjemność!

Pamiętaj o tym, co powiedział Zig Ziglar: „Nie musisz być wielkim, by zacząć, ale musisz zacząć, aby być wielkim”. Najprostszą i najskuteczniejszą metodą jest wypisanie wszystkich działań, jakie potrzebujesz podjąć, aby zrealizować swój cel, a następnie wybranie jednego prostego, małego i wykonalnego zadania, które zrealizujesz w ciągu najbliższego tygodnia. Kiedy je wykonasz, wybierz kolejne i w ten sposób będziesz zbliżał się do realizacji swojego celu.

 1. ZARABIAJ NA SWOJEJ PASJI

„Pracę swoich marzeń łatwiej jest sobie stworzyć niż znaleźć. Kto szuka pracy w sposób konwencjonalny, raczej nie może na to liczyć. Aby sobie taką pracę zapewnić, trzeba doskonale znać samego siebie”. To słowa Yvesa Pigneura zawarte w książce „Business Model Generation”, która przedstawia jeden z wielu modeli biznesowych.
Niektórzy nie lubią nic planować, mówiąc, że życia nie da się przewidzieć. Bardzo mądrze odpowiedział na to Dwight D. Eisenhower: „Plany są niczym; planowanie jest wszystkim”. Jak zrozumieć ten paradoks, szczególnie w kontekście biznesplanu? Najprościej można ująć to w ten sposób: „Dobry biznes jest bardziej jak kompas niż zegarek. Nie chodzi o to, że musisz go zrealizować krok po kroku, ale przede wszystkim o to, abyś dobrze rozumiał, jaki kierunek obrałeś”.

Jeżeli myślisz o założeniu własnej firmy to potrzebujesz odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
 • Jaką wartość wnoszę w życie innych ludzi?
 • Kim są moi potencjalni klienci?
 • Jak dotrę do klientów?
 • W jaki sposób będę budował relacje z klientami?
 • Na czym będę zarabiał?
 • Jakimi zasobami dysponuję?
 • Jakie będą moje kluczowe działania?
 • Kim bedą moi kluczowi partnerzy?
 • Jakie będą moje koszty?
 • Jaki będzie mój zysk

„Jeżeli pracujesz nad realizacją celów, to cele te pracują nad tobą. Jeśli działasz zgodnie z planem, to plan oddziałuje na ciebie. Cokolwiek dobrego budujemy, wszystko to nas buduje.”Jim Rohn

Zobacz również: www.andrzejburzynski.pl

Źródło fot. www.stock.adobe.com