Nurkowanie, a dokładnie płetwonurkowanie, stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Podstawowy kurs na płetwonurka może dziś zrobić w krótkim czasie niemal każda osoba. Wystarczy, że posiadasz trochę wolnego czasu (1-3 dni) i pieniędzy. Szkolenia dostępne są zarówno w miastach położonych nad wodą, jak również w głębi kraju. Otrzymanie podstawowej licencji nurkowej jeszcze nigdy nie było tak proste! Pozostaje jedynie wybrać właściwy kierunek wakacyjnej podróży…

Udając się z rodziną na wakacje warto wybrać miejsca, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Największym powodzeniem cieszą się lokalizacje bogate w różnorodne atrakcje. Piękne, piaszczyste plaże z miejscami idealnymi do nurkowania, czy też możliwością uprawiania innych sportów wodnych, ucieszą każdego członka rodziny. Nurkowiska Egiptu, Kenii, Izraela lub Australii przyciągają największą ilość turystów zauroczonych podwodnym światem wielkiego błękitu. Są to jednak destynacje dość odległe, często bardzo odmienne kulturowo, a czasami nawet niebezpieczne. Nie musimy jechać na drugi koniec świata, by doświadczyć przygody nurkowania w pięknych i tajemniczych naturalnych basenach wodnych. Europejczycy mają to szczęście, że posiadają takie miejsca całkiem w pobliżu.

Stary kontynent został hojnie obdarowany cudami przyrody, również tej podwodnej. Miejsca do nurkowania oraz piękne plaże otoczone starożytnymi miastami lub znanymi kurortami spotkamy szczególnie w krajach śródziemnomorskich.

  1. Hiszpania, Majorka

Hiszpańska wyspa, na którą dotarł nawet sam Fryderyk Chopin. „Niebo jak turkus, morze jak lazur, góry jak szmaragd, powietrze jak w niebie. Słowem, przecudne życie.” – tak opisał ją w swoich listach. Turyści odwiedzający to miejsce prawdopodobnie są tego samego zdania. Wzdłuż wybrzeża panują doskonałe warunki do nurkowania. Czyste morze jest pełne ryb i innych morskich stworzeń, zatopionych wraków, stromych zboczy oraz podwodnych skał.

  1. Włochy, Lipari, Wyspy Liparyjskie

Na wyspy pochodzenia wulkanicznego warto wybrać się, gdy dopadają nas oznaki poważnego przemęczenia. Wulkany i dzikie wybrzeża nie przyciągają tłumów. Dlatego jest to raj dla osób spragnionych spokoju oraz podupadających na zdrowiu. Znajdują się tu bowiem gorące źródła o leczniczych właściwościach. Turystów ucieszą również nietypowe czarne, piaszczyste plaże. Skaliste, wulkaniczne dno morza to niebywała atrakcja dla wszystkich płetwonurków.

 

  1. Grecja, Korfu, Mykonos

Ta destynacja to przepis na udane wakacje dla całej rodziny. Krystalicznie czyste morze, złote plaże, starożytne ruiny należące do zabytków światowej klasy – na greckich wyspach nuda nikomu nie grozi! Na turystów pragnących zwiedzić podwodny świat czekają tu liczne ośrodki szkoleniowe oraz wypożyczalnie sprzętu. A jest co zwiedzać! Znajdziemy tu piękne rafy, malownicze klify oraz tajemnicze jaskinie.

  1. Albania, Saranda

To miejsce długo pozostawało nieodkryte przez turystów. W ostatnich latach coraz częściej docierają tam wakacyjni urlopowicze, a szczególnie płetwonurkowie. Słoneczna pogoda przez większą część roku, piaszczyste plaże, krystalicznie czysta i stosunkowo ciepła woda (nawet późną jesienią cieplejsza niż latem w Bałtyku) – czego chcieć więcej?! Do tego w tle malownicze góry i liczne zabytki. Podwodne atrakcje to przede wszystkim wraki statków i tzw. Blue Eye- źródło u podnóża góry, które wybija pod ciśnieniem wodę z jaskini tworząc rwącą rzekę. Nurkowanie w tym wywierzysku jest piękne i pełne emocji, ale zarezerwowane jedynie dla bardzo doświadczonych płetwonurków. Z uwagi na dużą ilość stanowisk archeologicznych nurkowanie w Albanii wymaga wykupienia w miejscowej bazie nurkowej właściwego zezwolenia.

  1. Chorwacja

Wielu Polaków od lat regularnie wybiera się na urlop do Chorwacji. Nic dziwnego, to kraj pod wieloma względami bardzo atrakcyjny turystycznie, do tego położony stosunkowo blisko Polski.  Dzięki wyjątkowemu wybrzeżu z licznymi wyspami ustawionymi równolegle do linii brzegowej, Chorwacja stała się również rajskim kierunkiem do nurkowania. Pod wodą można tu odkryć kompleksy jaskiń, kolorowe gąbki, algi, koralowce, ławice koników morskich oraz oczywiście zatopione wraki statków. Należy jednaka pamiętać, że nurkowanie tu wymaga zezwolenia. Kupić je należy na miejscu w oznakowanych centrach nurkowych.

Źródło fot. www.pixabay.com

Tagi